Kampania edukacyjna dotycząca bezpieczeństwa wodnego
w województwie pomorskim

Korzystamy z dofinansowania Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Gdańsku

Bezpieczeństwo wodne

Temat suszy i malejących zasobów wody w Polsce i Europie stał się jednym z dominujących tematów ostatnich miesięcy i lat. Jak się okazuje, jest nie tylko ważny dla rolników i ekologów, dotknął namacalnie całe społeczeństwo i dotyczy każdego gospodarstwa domowego, a wręcz stał się tematem medialnym. Największe zanotowane od dziesięcioleci susze i ograniczone zasoby wodne stały się tematem wielu artykułów i reportaży. Zapewnienie bezpieczeństwa wodnego jest coraz większym wyzwaniem dla społeczności lokalnych,  gdyż mają na niego wpływ takie czynniki jak przyrost naturalny, susze, zmiany klimatu, coraz większe zanieczyszczenie istniejących źródeł wody, niska świadomość dotycząca sposobów oszczędzania wody w gospodarstwach domowych, często nieuzasadnione  zużycie wód gruntowych i artezyjskich.

Edukacja ekologiczna jest inwestycją w kształtowanie harmonijnego
i bezpieczniejszego świata.
Opiera się ona na uniwersalnych zasadach
i idei zrównoważonego rozwoju.

O Kampanii

Kampania edukacyjna dotycząca bezpieczeństwo wodnego w województwie pomorskim ma na celu podjąć aktualny temat bezpieczeństwa wodnego oraz walki z wszechobecną suszą. Zadanie ma charakter edukacyjny i skierowane jest do samorządowców, lokalnych działaczy, rolników, przedsiębiorców, wszystkich osób zainteresowanych poruszana tematyką.  Zadanie składa się z trzech głównych części: Kampanii edukacyjno-informacyjnej w Internecie, Konferencji „Bezpieczeństwo wodne w województwie pomorskim – wyzwania dla samorządów” oraz „Warsztatów ekologicznych dla dzieci ze szkół podstawowych”.

kid-holding-small-planet-in-hands-against-spring-o-2022-08-26-18-25-37-utc_small

Nasza Misja

Misją EDUBOOST FOUNDATION jest zmienianie świata na lepsze poprzez działania edukacyjne.

Small river and autumn forest. Aerial view of wildlife, Poland

Cel Kampanii

Kampania ma zainicjować dyskusję na powyższe tematy, zwiększyć świadomość samorządowców, zainspirować lokalne społeczności do zmian, wskazać możliwe rozwiązania, aby wspólnie osiągnąć pozytywne efekty ekologiczne oraz upowszechnić wiedzę z zakresu ekologii wśród młodych ludzi.

Wisła

Susza i ochrona zasobów wody

Temat suszy i ochrony zasobów wody w ostatnich latach jest szczególnie istotny. Lokalne społeczności, ale także cała Polska i Europa zderzają się z dotąd niewystępującymi zjawiskami klimatycznymi. Działania Edukacyjne pozwalają przewidywać a często zapobiegać skutkom tych zjawisk, w tym wymienionej wcześniej suszy.

Konferencja 8 listopada Centrum Kultury i Sztuki, Tczew
„Bezpieczeństwo wodne w województwie pomorskim
- wyzwania dla samorządów”.

Pierwsza edycja za nami

Pierwsza edycja konferencji „Bezpieczeństwo wodne w województwie pomorskim – wyzwania dla samorządów” już za nami.

Serdecznie dziękujemy za udział naszym wspaniałym uczestnikom, panelistom i prelegentom oraz uczestnikom transmisji online.

Podczas wykładów i debat dowiedzieliśmy się jak wyglądają nierozerwalnie połączone ze sobą zjawiska suszy i powodzi z punktu widzenia naukowego, przed jakimi wyzwaniami stają samorządy i jakie rozwiązania stosują, jak radzi sobie rolnictwo w czasie ekstremalnych zjawisk meteorologicznych, jak ważną rolę odgrywają lasy oraz jak sfinansować inwestycje wodne.

Wykład inauguracyjny wygłosił Wiceminister Środowiska, absolwent Politechniki Gdańskiej, wybitny hydrotechnik Mariusz Gajda. Wykłady wygłosili Paweł Detmer z WFOŚiGW, Nadleśniczy Maciej Robert z Nadleśnictwa Starogard i kapitan Konrad Majewski z Komenda Powiatowa Państwowej Straży Pożarnej w Tczewie.

Panel ekspercki

W pierwszym panelu eksperckim wypowiadali się Wiceminister Mariusz Gajda i Dyrektor Regionalnego Zarządu Gospodarki Wodnej Państwowego Gospodarstwa Wodnego w Gdańsku Andrzej Winiarski

Panel "Samorządy
i Instytucje"

W panelu „Samorządy i instytucje” dyskutowali Prezes WFOŚiGW w Gdańsku Szymon Gajda, Burmistrz Miasta Kościerzyna Michał Majewski i Wójt Gminy Pszczółki Maciej Urbanek.

Panel "Rolnicy
i Instytucje"

W trzecim panelu „Instytucje i rolnicy” wypowiadali się Katarzyna Jasińska z PODR w Lubaniu, Katarzyna Sulewska z KRUS OT Tczew oraz rolnik Kazimierz Gregorkiewicz.

Nagrody "Odpowiedzialny Pomorzanin"

Podczas konferencji zostały przyznane nagrody „Odpowiedzialny Pomorzanin”. Trafiły w ręce laureatów wyróżniających się szczególnym zaangażowaniem na wielu płaszczyznach w sprawy lokalne i regionalne na terenie województwa pomorskiego. Laureatami zostali Szymon Gajda Prezes WFOŚiGW w Gdańsku, Mariusz Gajda Wiceminister Środowiska, Dariusz Drelich Wojewoda Pomorski, Kazimierz Smoliński Poseł na Sejm Rzeczypospolitej Polskiej, Michał Majewski Burmistrz Miasta Kościerzyna, Maciej Urbanek Wójt Gminy Pszczółki.

Podsumowanie Konferencji

Zapraszamy do zapoznania się z relacją wideo z wydarzenia:

Prelegenci i paneliści

Przedstawiamy naszych wspaniałych prelegentów, panelistów
oraz prowadzącego konferencję.
M.Gajda zdjęcie_v1

Absolwent Wydziału Hydrotechniki Politechniki Gdańskiej z 1980. Tematem jego pracy magisterskiej był model matematyczny skutków katastrofy zapory wodnej we Włocławku. Po studiach pracował w Instytucie Budownictwa Wodnego PAN oraz firmach projektowych i wykonawczych. W 1988 rozpoczął prowadzenie działalności gospodarczej w zakresie projektowania i konsultingu w budownictwie wodnym, stosując innowacyjne w Polsce rozwiązania. Wykonał m.in. elektrownię wodną w Dolinie Pięciu Stawów oraz kilkadziesiąt małych elektrowni wodnych. Doradzał Enerdze SA i PGE Energia Odnawialna SA w zakresie energetyki wodnej. W latach 1998–2000 był doradcą ministra ochrony środowiska, a w latach 2001–2002 dyrektorem Regionalnego Zarządu Gospodarki Wodnej w Gdańsku. Pełnił także funkcję przewodniczącego rady nadzorczej ZZW Niedzica – Sromowce SA. Od roku 2005 organizował powstanie Krajowego Zarządu Gospodarki Wodnej, którego został prezesem w okresie od 1 lipca 2006 do 19 grudnia 2007. Od 19 listopada 2015 r. do 31 stycznia 2018 r. wiceminister środowiska, odpowiedzialny za gospodarkę wodną. Od 14 listopada 2017 r. do 14 stycznia 2018 r. - pełnomocnik rządu do spraw organizacji Państwowego Gospodarstwa Wodnego Wody Polskie. Od lipca 2018 r. w Energa OZE SA, gdzie zajmuje się ponad czterdziestoma elektrowniami wodnymi, w tym EW Włocławek i ESP Żydowo. Członek Krajowej Komisji ds. Ocen Oddziaływania na Środowisko przy Generalnym Dyrektorze Ochrony Środowiska. Członek Rady Programowej OZE POWER. Wiceprezes Towarzystwa Elektrowni Wodnych. Członek Rady Środowiska, Energii i Zasobów Naturalnych Narodowej Rady Rozwoju przy Prezydencie RP.

SzymonG

Radca prawny, absolwent Master of Business Administration. Od lipca 2021 roku prezes zarządu Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Gdańsku. W latach 2016 – 2020 związany z koncernem energetycznym Energa. Pełnił w nim liczne funkcje w obszarze prawnym i zarządzania korporacyjnego. Odpowiedzialny był między innymi za realizację polityki społecznej odpowiedzialności biznesu oraz za wdrażanie ładu korporacyjnego w Grupie Kapitałowej Energa. Wcześniej związany z fińską Grupą Sanoma, w której odpowiadał za pomoc prawną polskim spółkom tej grupy. Przez wiele lat radca prawny w spółce Young Digital Planet, działającej na rynku edukacyjnym. Autor publikacji poświęconych ustrojowym aspektom wdrażania zielonego ładu w Polsce i Europie. Absolwent Wydziału Prawa i Administracji w Gdańsku. Nauczyciel akademicki.

p.o. Zastępcy Dyrektora Pomorskiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego w Lubaniu, mgr inż. ogrodnictwa na Akademii Rolniczej w Poznaniu. W 2001 r. ukończyła Studia Podyplomowe w zakresie Rachunkowości i Planowania w Gospodarstwach Rolnych na Wydziale Nauk Ekonomicznych Akademii Techniczno – Rolniczej w Bydgoszczy, prowadzi z mężem gospodarstwo ogrodniczo – rolnicze.

KPT. Konrad Majewski
Funkcjonariusz Komendy Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej. Od 2010 roku w czynnej służbie w Jednostce Ratowniczo-Gaśniczej w Tczewie, następnie w Powiatowym Stanowisku Kierowania. Od 2013 roku na Kierownik Sekcji w Wydziale Operacyjno-Szkoleniowym. W 2021 roku ukończył studia na wydziale Inżynierii Bezpieczeństwa Pożarowego w Szkole Głównej Służby Pożarniczej w Warszawie i został awansowany na pierwszy stopień oficerski. Członek zespołów opracowujących analizy zabezpieczenia operacyjnego, plany ratownicze oraz analizy z działań ratowniczo-gaśniczych. Uczestnik wielu szkoleń i kursów. Wykładowca i kierownik szkoleń dla strażaków ratowników OSP. Od 2014 roku współorganizator szkoleń dla Młodzieżowych Drużyn Pożarniczych. Autor publikacji o powodzi na terenie powiatu tczewskiego z 2010 roku. Współautor książki „Tczewskie Pożarnictwo Okiem Obiektywu”. W 2021 roku odznaczony przez Prezydenta RP Brązowym Medalem za Długoletnią Służbę.
W 2007 roku ukończył Akademię Rolniczą w Poznaniu na kierunku Leśnictwo, uzyskując tytuł mgr inż. W listopadzie 2007 roku rozpoczął pracę w Państwowym Gospodarstwie Leśnym Lasy Państwowe jako stażysta. W następnych latach zdobywał kolejne szczeble zawodowe począwszy od stanowiska podleśniczego, poprzez kolejno: leśniczego, inżyniera nadzoru oraz zastępcy nadleśniczego. Od 2020 roku pełni funkcję Nadleśniczego Nadleśnictwa Starogard.​

Kierownik Placówki Terenowej Kasy Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego w Tczewie. W 2007 roku współpracowała z Konferencją Przedsiębiorstw Finansowych gdzie była odpowiedzialna za obszar etyki biznesu i działania edukacyjne. W latach 2008 – 2016 współpracownik Centrum Informacji i Edukacji Ekologicznej w Gdańsku odpowiedzialny za działania edukacyjne dotyczące ochrony środowiska i zrównoważonego rozwoju. W latach 2016 – 2018 w koncernie energetycznym Energa Wytwarzanie S.A. zaangażowana w zagadnienia edukacji, komunikacji oraz CSR. Absolwentka Wydziału Prawa i Administracji, kierunku prawo, na Uniwersytecie Gdańskim. W latach 2009 – 2013 doktorantka na Wydziale Architektury i Gdańskiej. Ukończyła II edycję Szkoły Przywództwa Instytutu Wolności. Członki wielu stowarzyszeń i organizacji działających na rzecz zmiany społecznej.

Burmistrz_Miasta_Koscierzyna_-_Michal_Majewski
Od 2014 r. jest burmistrzem Miasta Kościerzyna. Wcześniej przez dwie kadencje zasiadał jako radny w radzie miasta Kościerzyny. Absolwent Politechniki Gdańskiej. Prowadził własną działalność gospodarczą.
Z wykształcenia politolog, od ponad 12 lat jest związany z samorządem. W latach 2010-2018 zasiadał w Radzie Gminy Pszczółki, zaś od 2018 r. piastuję funkcję Wójta Gminy Pszczółki. W niespełna 4 letniej kadencji udało się mu zrealizować ponad 140 zadań inwestycyjnych na łączną kwotę ponad 30 mln złotych oraz pozyskać ze środków zewnętrznych ponad 20 mln zł (Fundusz Dróg Samorządowych, Fundusz Inwestycji Lokalnych, Regionalny Program Operacyjny, Program Inwestycji Strategicznych). Za kadencji Pana Macieja, Gmina Pszczółki, jako pierwsza w Powiecie Gdańskim, wprowadziła Budżet Obywatelski, który od kilku lat cieszy się ogromnym powodzeniem. Ponadto wprowadził „Maćkowe”, czyli jednorazową wyprawkę dla nowonarodzonego Mieszkańca Gminy Pszczółki, uruchomił Gminną Komunikację Autobusową oraz powołał Radę Seniora. Jak sam twierdzi, za każdym sukcesem stoją ludzie, w tym przypadku świetna współpraca z Radą Gminy Pszczółki, która tak jak Pan Wójt jest otwarta na dialog i stały rozwój gminy.
15.09.2021. Rejs houseboat'em po żeglugowych szlakach Żuław.
 Fot. Roman Jocher/Radio Gdańsk

Dyrektor Regionalnego Zarządu Gospodarki Wodnej Państwowego Gospodarstwa Wodnego w Gdańsku, funkcję pełni od marca 2021 roku. Przez całe życie zawodowe związany z ochroną środowiska, w szczególności środowiska wodnego.

SławomirS
Dziennikarz i prezenter z Gdańska, pracujący w TVP Info, posiada olbrzymie doświadczenie w prowadzeniu rozmów o różnorodnej tematyce i debat polityczno-społecznych, żywo zainteresowany zagadnieniami z obszaru samorządów, rolnictwa i ekologii.​

Stoiska eksperckie

Spotkaj się z naszymi Ekspertami, zdobądź nową wiedzę, uzyskaj potrzebne informacje

Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Gdańsku

Pomorski Ośrodek Doradztwa Rolniczego w Lubaniu

Główny Punkt Informacyjny Funduszy Europejskich

Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa Pomorski Oddział Regionalny

Regionalna Dyrekcja Lasów Państwowych w Gdańsku

Kasa Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego
OT Tczew

Patronaty

Partner Główny

Patronaty honorowe

Patronaty medialne

Wydarzenie towarzyszące
warsztaty ekologiczne dla dzieci

Równolegle odbywające się warsztaty edukacyjne dla dzieci w Centrum Kultury i Sztuki w Tczewie poruszać będą tematykę oszczędności wody oraz inne tematy ekologiczne przystosowane do poziomu wiedzy klas 4 – 7 szkoły podstawowej. Warsztaty składać będą się z trzech modułów.

Korzystamy z dofinansowania Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Gdańsku

O nas

EDUBOOST FOUNDATION zmienia świat na lepsze poprzez działania edukacyjne.

Projekty

Godziny pracy

Copyright © 2022 All rights reserved.

Powered by MWR Consulting